Stresin Günlük Yaşamdaki Etkileri Nedir?

Stres biyolojik, psikolojik ve sosyal dengelerin bozulduğunu haber verir.

  1. Stresin Bedensel Etkileri: Olumsuz bir durumla karşılaştığımızda adrenalin ve kortizol hormon üretimi artar, kalp atışı hızlanır, kan basıncı yükselir, terleme artar, kaslar gerginleşir, nefes alma sıklaşır, tükürük bezi salgısı azalır, göz bebekleri büyür.
    Kendini aşırı zorlama, aşırı yorgunluk, sürekli gerginlik gibi psikolojik stresler kalbi zorlar. Strese yatkın kişilerde baş, boyun, ense, bel, sırt ağrılarına daha sıklıkla rastlanır.
  2. Stresin Davranışsal Etkileri: Stres nedeniyle bireylerin yeme, uyku, giyim-kuşam, saç tipi gibi alışkanlıklarının değişmesi, zararlı alışkanlıkların artması, konuşmalarının hızlanması, davranışlarda acelecilik, kontrolsüz bir şekilde alışveriş, ilişkilerde tartışma ve gerginlik görülmesi stresin davranışlara yansıyan yönlerinden bazılarıdır. Engellenme ve çatışma stresin başlıca nedenleridir. Engellenmiş kişi öfke ve saldırganlık davranışları sergiler. Bir süre sonra yerini düşmanlığa bırakan öfke ve saldırganlık duygusu, kişiyi engelleyen insan, nesne ya da duruma değil başka insan, nesne ve olaylara yöneltilebilir.
    Stresin davranışta oluşturduğu değişiklikler, bireyi kaçmaya ya da savaşmaya hazır hale getirir. 
  3. Stresin Psikolojik Etkileri: Stres sonucunda bireylerde ortaya çıkan psikolojik sonuçlardan en belirginleri kaygı, depresyon ve psikolojik yorgunluktur. Kaygı ve stres arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Sıkıntılı ve hoş olmayan durum devam ettiği sürece birey huzursuz, gergin ve mutsuzdur. Depresyon, stresli olaylar ve durumlar karşısında organizmanın huzursuzluğunu, tedirginliğini, sıkıntısını, durgunluğunu ve üzüntüsünü ifade etmektedir. Aşırı stres ve zihnin aşırı çalışması sonucu psikolojik yorgunluk ortaya çıkar. Bu tür yorgunluk sinir merkezini etkileyerek zihinsel bir yorgunluğa sebep verir ki bunu da uykusuzluk şeklinde görürüz.

Random Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*