AÖL Tarih 1 Online Test
Türk Dili ve Edebiyatı 5 (Seçmeli 1)

SEÇMELİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 1 (KİTAP 5) 2. ÜNİTE TESTİ

1. I. Durum hikâyelerinde serim, düğüm ve çözüm planına uyma zorunluluğu yoktur, olay hikâyelerinde ise bu plana uyulur. II Durum hikâyelerinde olay kahramanları hikâye türünün el verdiği ölçüde tanıtılır, olay hikâyelerinde ise kahramanlar tam olarak tanıtılmaz. III Durum hikâyelerinde belirli bir düşünceyi verme amacı güdülmez, olay hikâyelerinde ise genel olarak bir düşünce veya görüş doğrudan değil de bir olay aracılığı ile okura aktarılır. IV Durum hikâyeleri genelde insan yaşamından kısa kesitler sunar, olayları ve kişileri belirsiz ve tek yönlü ele alır; olay hikâyeleri ise daha uzun bir zaman dilimi içinde bir olay ve bununla ilgili kişi ve kişileri belirli bir çevreye bağlayarak anlatır. Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangisinde bilgi yanlışlığı yapılmıştır?

Correct! Wrong!

2. Ya hasta iseniz!... Sanki hasta idiniz. Koşup yatağınızın başucuna gelmiştim. Gözlerinizi açtınız. Alnınız terli idi. İki açık sarı tel terli alnınızın üstüne yapışmıştı. "Ateşim düşmüyor." demiştiniz. Şehre küsmüştüm. Karaborsalardan ilaçlar getirmiştim. İyileşmiştiniz. Rıhtım boyunca yürümüştük. Alnınız terli idi. Gülüyordunuz. Alay ediyordunuz. Koşuyordunuz, yakalayamıyordum. Allah esirgesin! Hasta olmayın! Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinde hangisi kullanılmıştır?

Correct! Wrong!

3. Tiyatro eserindeki olaylar ( ) eyleme dönüşmüş tutkular ( ) özlemler ( ) düşler ve isteklerdir ( ) Bu parçada parantezle gösterilen yerlere aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi getirilmelidir?

Correct! Wrong!

4. “Sazlık’ta yangın var!” diyorlardı. Köyün bir tek sazlığıydı. Geçimlerinin yarısı oraya bağlıydı. Sele sepet için komşu köylerden gelip satın alıyorlardı. Sazlık olmasa gazın tuzun parası, çayın şekerin parası, algılar vergiler nereden çıkacaktı? Sazlık önemliydi. Muhtar fırladı kalktı ayağa: “Aman komşular, davranın!..” dedi. İçerde kim var kim yok, fırladı dışarı. Köy içindeki küçük alan kaynıyordu. “Koş muhtar kooş, kaldır köylüyü, koooş!..” Şaşkınlığından ne yapacağını bilemiyordu muhtar. Bu ara, “Yahu konuklar yalnız kaldı!” diye bağırdı. Dönüp odaya çıktı: “Sizden özür dilerim!” dedi konuklara. “Bizim Sazlık yanıyor, gidip söndürelim. Siz oturun, burası kendi eviniz sayılır. Rica ederim kusura bakmayın...” dedi. "Fakir Baykurt, Sazlık’taki Yangın" Bu parçada aşağıda verilen eğilimlerden hangisinin özellikleri ağır basmaktadır?

Correct! Wrong!

5. (I) Süleyman, tuğla ocaklarında çalışıyordu. (II) Yüzü gözü güneşten kavrulduğu için esmerleşmişti. (III) Ara sıra gelir babama bağ sularken yardım ederdi. (IV) Güz gelince bahçede odun kırardı babamla. Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde, gerçek özne açık olarak verilmiştir?

Correct! Wrong!

6. I. Beni nasıl dinledin ki bu sonuca vardın? II. Hediyeleri kabul etmiyeceğim diye söylendi. III. Yer yüzü engebeliydi ve sürü yavaş ilerliyordu. IV. Kitabı versemde okuyacak zamanın yok mu? Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde bir yazım yanlışı yoktur?

Correct! Wrong!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir