Kuzey Anadolu fay hattı ve istanbul depremi
Coğrafya Bilgi Bankası

Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Beklenen İstanbul Depremi

Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Beklenen İstanbul Depremi

Kuzey Anadolu Fay Hattı sınırları; doğuda Bingöl’ün Karlıova çöküntüsünden başlar ve kuzeye doğru hafif bir yay yaparak batıda Bolu şehir merkezine ulaşır; o noktada çatallanarak, önce iki, Geyve’nin batısında da üç ana kola ayrılır ve Ege Denizi’nin kuzeyine kadar ulaşır.

Geçmişten bugüne değin yaşanan ve önemli kayıpların yaşandığı 1966 yılı Varto, 1983 yılı Erzurum, 1992 yılı Erzincan ve  1999 yılında büyük can ve mal kaybına neden olan Gölcük merkezli deprem, Düzce ve Adapazarı depremleri bu fay kuşağında olmuşlardır.

Kuzey Anadolu Fay Hattı, ülkemizin en uzun ve en etkili fay hattıdır. Fay hattının uzunluğu yaklaşık olarak 1200 km dir; genişliği ise yer yer 10 km ile 100 km arasında değişmektedir.

Resimde koyu kırmızı olarak işaretlenmiş olan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda beklenen en önemli kırılma Marmara Denizi’nde Silivri açıklarında öngörülmektedir. Yaklaşık 7-7,5 gücünde deprem üretme potansiyeli olan ve beklenen İstanbul Depremi olarak adlandırılan bu öngörü gerek can ve mal kaybı ve gerekse ekonomik ve stratejik açılardan çok önemli bir risk unsurudur.

1999 yılında Gölcük merkezli ve Orta Anadolu depremleri ile İstanbul depreminin yaklaştığı öngörüsü güçlü bir şekilde dillendirilmeye başlanmıştır. Bu gerçeğin ışığında diyebiliriz ki; ne yazık ki yapılması gereken çalışmalar ihmal edilmiştir ve zamanın daraldığı bu dönemde yapılması gerekenlerin aciliyeti ve toplumsal yükü artmıştır.

Deprem anında neler yapmalıyız? 

Ülkemizin önemli bir gerçeği olan deprem olduğu an yapmamız gereken davranışları bilmemiz ve doğru uygulamamız bizi yaşama bağlayacaktır. Deprem anında yapılması gerekenler:

  • Depremi hissetiğiniz an panik olmadan sakinliği korumalısınız. Bu devamında doğru davranabilmek adına önemli bir avantaj sağlayacaktır.
  • Kütlesi ve hacmi büyük, düşme ihtimali olan eşyalardan uzaklaşmalısınız.
  • Merdiven boşluğu, balkon, pencere kenarı, asansör gibi çökme ihtimali olan alanlardan uzak durmalısınız.
  • Büyük bir deprem yaşanıyorsa evden kaçmak yerine sarsıntı geçene kadar sığınabileceğiniz bir yer bulmalısınız.
  • Büyük koltuk veya masa gibi bir eşya altına veya yanına dizlerinizi karnınıza doğru çekerek çömeliniz, bir elinizle başınızı muhafaza ediniz ve diğer elinizle ağır bir eşyaya tutunun.

deprem anında nasıl durulmalı

  • Sarsıntı geçene kadar olduğunuz yerde kalmalısınız. 
  • Deprem anında elektrik kesintisi, çökmeye bağlı sesler ve insan çığlıkları karşısında soğukkanlılığınızı korumaya çalışmalısınız. 
  • Açık alanda olmanız halinde; mümkün olduğunca boş olan bir alana doğru koşun, etrafta yüksek bina ve elektrik direkleri olmamasına dikkat edin. 
  • Deprem sonrası artçıların olacağı düşünülerek bir süre yerinizi terk etmeyin ve etrafınızdaki olayları akılcı bir şekilde gözlemlemeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir