Cumbadan Rumbaya (Peyami Safa) Kitabı Kısa Özeti
Kitap Özetleri, KPSS Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyat Bilgi Bankası, YKS Edebiyat

Cumbadan Rumbaya (Peyami Safa) Kitabı Kısa Özeti

Cumbadan Rumbaya (Peyami Safa) Kitabı Kısa Özeti

  • Cemile adındaki genç ve güzel bir kızın,kötü yaşamından,bir anda Tahsin adındaki zengin bir adama rastlayarak kurtuluşunu ve birbiri ardına gelişen ilginç olayları konu almıştır.
  • Eserin ana fikri; Bu dünyada hiçbirşeyin imkansız değildir ve birgün biryerlerde çok istediğimiz hayatın bizi bekliyor.
  • Kitabın kahramanları; Karagümrüklü Cemile, Saraç İbrahim Efendi, Selim, Nahide, Şahende, Altay, Ali, Halime, Mebrüke
  • Cemile, dikine doğru konuşan, aklına geleni söyleyen ve çok güzel bir kızdır. Bir gün,tramvayda parayı öderken, para üstünü alamaz ve ağzına geleni söylemeye başlar. O sırada orada bulunan Tahsin Bey, elli yaşında, kibar kılıklı, duruma el koyarak paranın üstünü Cemile’ye verir ve Cemile ile tanışır. Tahsin Bey, çok zengin bir adamdır. Cemile’nin evine ertesi gün balo biletleri gönderir. Balo Beşiktaş İskele gazinosu’nda olacaktır. Cemile’nin ablası Şahende, uzun boylu, sarışın,beyaz tenli zayıf ve sinirli bir kadındır. Baloya oğlu Altay’ı da götürmeyi düşünür. Altay, yedi aylık, emzikli, kundakta bir çocuktur. Cemile, baloya Altay’ın gelmesine sinirlenmektedir;ama Şahende’ye anlatamaz.Cemile ile Şahende, baloya kundaktaki çocuğun gidip gitmeyecegi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarından,sağa sola, konu komşuya sorarlar ve tüm mahalleye tartışma konusu yaratırlar.En sonunda,halkın sözünü dinlediğiHacı Kamil Bey’e sorarlar. Hacı Kamil Bey, edebini, terbiyesini, koruması şartıyla bakire, seyyide, hamile, emziksiz, evli, bekar, kundakta yahut ihtiyar, genç, çoluk çocuk, büyük, küçük herkesin gidebileceğini söyler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir