Büyük İskender kimdir?

Tarihte bilinen adıyla Büyük İskender (II. Alexandros), M.Ö. 356 yılında Makedonya Kralı II. Philippos‘nın oğlu olarak, Makedonya’nın Pella şehrinde doğmuştur.

Dönemin ünlü alimleri tarafından iyibir eğitim aldı, yani gerçek bir hükümdar gibi yetiştirildi. Aristo’dan felsefe dersleri aldı ve İlyada’yı okuduktan sonra Akhilleus’a olan ilgisi arttı. Bu koşullarda yetişen İskender, dünyaya hakim olmayı hayal ediyordu.

İskender’in datı olarak bilinen Bukefalos’la 12 yaşındayken tanıştı. İskender atına çok düşkündü ve bütün seferlerinde yanında olan atının ölümü üzerine çok üzülür ve atı için Bukefalo kentini kurar.

İskender’in Asya Seferi

Erken yaşlarda önemli sorumluluklar alan İskender; Makedonya babası Kralı II. Philippos’un Byzantium’a saldırdığı M.Ö . 340 yılında Makedonya’yı başarıyla yönetti ve II.Philippos’un Yunanlılara karşı kazandığı Kaironeya muharebesinde ordunun sol tarafını yönetti.

M.Ö 336 yılına babası II. Philippos’un öldürülmesi sonrasında İskender’in hükümdarlık süreci başlamış oldu. İskender tahta geçtikten sonra ilk iş olarak; babasının ölümü sonrasında ortaya çıkan kargaşayı bastırarak Yunanistan’da otoriteyi sağladı. İskender, M.Ö 334 yılında Asya Seferine çıktı, Persleri Granikos, Issos ve Gaugamela savaşlarında yenerek; Anadolu’dan başlayarak İran’ı da ele geçirdi.

Sonrasında doğuya doğru ilerleyerek, Hydaspes savaşında Porus’u yenerek Kuzey Hindistan’ı ele geçirdi. Hindistan’a girmek üzereyken ordusunun ayaklanma belirtileri üzerine seferini sonlandırıp Babil’e geri döndü.

İskender Asya Seferinden döndükten sonra devletin yapılanmasına önem verdi ve otorite kurmaya odaklandı. O zamanki bilinen dünyanın büyük bölümüne hakim olsa da İskender; sonrasında Kartaca, İskit gibi diğer bölgelere de hakim olarak bütün dünyanın efendisi olmayı amaçlıyordu.

İskender, 13 yıllık kısa hükümdarlığına büyük başarılar sığdırmıştı. Babil’de düzenlenen uzun içkili bir gecenin ardından rahatsızlanarak M.Ö 323 yılında öldü.

Random Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*