Psikoloji

Bilinçlilik Türleri Nedir?

Bilinçlilik türleri Uyku, rüya, meditasyon, hipnoz, biliş ve duyguları etkileyen madde alımında farklılık gösterir.

  • Uyku: Uykunun hafif uykudan derin uykuya kadar evreleri vardır. Uykuda 5 evre görülür. Bu evrelerin ilk dördü derin uykudur. Non-rem (Nrem) evresi olarak adlandırılır. Beşincisi hafif uyku ise Rem evresidir, bu durumda olanlar kolay uyandırılırlar. İyi uyunmazsa vücudun dinlenmesinden sorumlu olan melatonin hormonu ile kişinin kendisini enerjik hissetmesini sağlayan leptin hormonu az salgılandığından vücutta kas tamiri yapılamaz ve sabah yorgunluk hissedilir. Rem (Hızlı göz hareketleri demektir.) evresine uykunun 90-120. dakikalarında geçilir. Rem evresi yetişkinlerde 5-10 dakika iken, daha küçük yaşlardaki bireylerde bu süre 15 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Rem’in toplam süresi uyku süresinin % 20-25’i kadardır.
  • Rüya: Beynin bilinçli tepkilerde bulunmaması, dış dünyaya kapanması ve bilinç dışı imgeler kullanarak faaliyetini sürdürmesidir.Uyku sırasındaki dış etkiler, onlarla ilgili rüya görmemize neden olur. Koku, ses, sıcak, soğuk gibi dış uyarıcıların rüyaları etkilediği deneylerle gösterilmiştir. 
  • Hipnoz: Yapay uyku olan hipnoz, bir kişinin davranış, duygu, düşünce ve algılarının diğer bir kişi tarafından kontrol edilmesi hâlidir. Yapılan telkinlerle, bireyin motivasyonunda ve dikkatinde değişmeler sağlanabilir. 
  • Meditasyon: Meditasyon tekniği ile zihin sakinliği, çevreyle barışık olma ve kendini iyi hissetme duygusu oluşturulması amaçlanır. 
  • Bilinç, Biliş Ve Duyguları Etkileyen Maddeler: Psikoaktif ilaçlar adı verilen maddeler bu gruba girer. Bu ilaçlar sinir sistemini etkileyerek davranış, bilinç ve duygu durumda değişiklik yaratan ilaçlardır. Bu ilaçlar ruhsal ve davranışsal bozuklukların tedavisinde kullanılır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir