2X2 Edebiyat Üniversite Hazırlık, KPSS Edebiyat, YKS Edebiyat

Batı Edebiyatı Eser-Yazar Öğrenme Testi

“İlyada ve Odysseia” adlı doğal destanın Antik Yunan döneminde yetişmiş dünyaca ünlü yazarı ….....…’dur. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“İlk büyük komedi şairi olan Yunanlı sanatçı ….....…, “Eşek Arıları” eseri ile tanınmaktadır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Antik Yunan trajedisinin önemli isimlerinden olan şair ….....…, insan kavramı üzerinde çokça durmuştur. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

Klasik trajedinin kurucularından olan Dante “….....…” adlı eserinde öbür dünyada yaptığı yedi günlük gezinin öyküsünü anlatır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

…......…, Rus edebiyatında romantizmi eserlerine başarıyla uygulamış önemli bir sanatçıdır. Bu sanatçının “Yüzbaşının Kızı” adlı eseri vardır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

İnsanları hümanist bir açıdan ele alan ve özgür düşünmenin öncülerinden olan …....…, Batıda “deneme” türünün kurucusudur. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Roman dediğin bir uzun yol üzerinde dolaştırılan bir aynadır.” sözüyle realizmin öncülerinden sayılan ….....…’ın “Kırmızı ve Siyah, Parma Manastırı” gibi eserleri vardır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“................., Fransız ihtilali’ne düşünsel yönden katkıları olan bir sanatçıdır. Halk egemenliği, eşitlik ve özgürlük temellerine dayanan yeni bir toplum düzeni tasarlamıştır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Amerikan edebiyatının dünyaca tanınmış romancılarından olan …......… “Silahlara Veda, Çanlar Kimin için Çalıyor, İhtiyar Adam ve Deniz” adlı romanları meşhurdur. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Lirik şiir türünde Antik Yunan edebiyatının önde gelen şairlerinden olan ….....… genç kızların eğitimi için çok çalışmıştır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Roma’da “Stoe” akımının en önemli temsilcisi olan …....… “Diyaloglar, Öfke, Mektuplar” adlı eserleri ile tanınmaktadır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“….....…, Amerikan edebiyatının ünlü romancılarından olan J.Steinbeck’in ünlü bir eseridir. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Klasisizmin ilkelerini uygulayan ilk büyük Fransız trajedi yazarı …....…’nin en önemli eseri “Le Cid”dir. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Dünya edebiyatının ilk öykücüsü sayılan bu sanatçı …......… “Decameron” adlı yapıtıyla tanınmaktadır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Çılgın Orlanda” adlı yapma destanın sahibi olan ….....…, İtalyan rönesansının en önemli adlarındandır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Amerikan edebiyatının en büyük mizah ustası olan …....…, “Tom Sawyer’in Maceraları” adlı eserin sahibidir. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Yapıtlarımız kendimizi değil, başkalarını anlatmak içindir.” diyerek realizmin kurucusu ve en büyük temsilcisi kabul edilen Fransız sanatçı …......…’in “Madame Bovary” adlı romanı çok ünlüdür. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Ana, Benim Üniversitelerim” adlı eserlerin sahibi olan ünlü realist Rus yazar …....…’dir. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Kurtarılmış Kudüs” adlı yapma destanın yazarı olan …......…, İtalyan edebiyatının en önemli epik şairlerindendir. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

“Fransa’da romantizmin ilk şairi olarak kabul edilen Lamartine’nin en önemli romanı ….....…’dır. Boşluğa ne gelmelidir?

Correct! Wrong!

Batı Edebiyatı Eser-Yazar Öğrenme Testi
Testi tekrar etmelisiniz.
Tebrikler, başarılı oldunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir