Soru-Cevap

Açık Lise Okumayı Nasıl Avantajlı Hale Getirebilirsiniz?

Açık Lise Okumayı Nasıl Avantajlı Hale Getirebilirsiniz?

Açık Lise okuyarak başarılı bir yaşama sahip olmak için, öncelikle kendinizi iyi tanıyıp, hedeflerinizi gerçekçi belirleyin ve zamanınızı planlayın.

 • Öncelikle kendinizi tanımalısınız ve ne yapmak istediğiniz konusunda karar vermelisiniz.
 • Hedeflerinizi belirledikten sonra sahip olduğunuz bolca zamanı, hedeflerinize uygun belirli periyotlara bölüp kendinize yaşam planı hazırlamalısınız.
 • Amacınız asla sadece size verilen eğitim içeriklerini çalışmak ve sınavları başarmak olmamalıdır. Kendinizi yetenekleriniz ve istekleriniz konusunda objektif olarak değerlendirerek geleceğe odaklanmalısınız.
 • Odaklanma sürecinde, içinde bulunduğunuz ekonomik, ailesel ve çevre koşullarını tanımlamalısınız. Mesela ailevi durumunuz iyi olmayabilir ve çalışarak ailenize destek olmak isteyebilirsiniz. Ama bu sizin geleceğinizi planlamada engel değildir. Sadece kendi koşullarınıza uygun bir çalışma planı yapmanız yeterli olacaktır.

Başarılı olabilmek için bir hobi edinmelisiniz ve size değer katacak kitaplar okumalısınız…

 • Bu süreçte mutlaka sizi mutlu edecek bir hobi edinmelisiniz.
 • Güncel ders kitapları dışında en az ayda bir kere dünya klasiklerinden başlamak üzere ilginizi çekecek konularda farklı kitaplar okumalısınız.

Olağanüstü durumlar karşısında sakin ve akıllı davranış biçimini benimseyin…

 • Zaman planınında olağanüstü durumlarda şaşmalar olduğunda bunları telafi edecek ek bir çaba göstererek planınıza sadık kalmaya özen gösterin.
 • Lise eğitim sürecini 4 yıl olarak düşünürsek, bu zaman diliminde hedeflerinizde değişikliğe gitme ihtimalini de göz ardı etmeden eğitiminizin son 1 yılına girene kadar kendinize yeni bir hedef belirleyebilirsiniz.
 • Eğitim sürecinizde veya sosyal yaşamınızda bazen sizi hayal kırıklığına uğratacak küçük başarısızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu yaşamın genel akışında herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Sakin ve akılcı yaklaşımlarla bu başarısızlıkları ortadan kaldırabilirsiniz.

İnternet çağında küçülen dünyada yer edinebilmek için mutlaka yabancı dil öğrenin. Derslerde başarılı olmak gibi basit ve oyalayıcı bir hedef yerine yaşamda başarılı ve mutlu olma hedefini gözetin…

 • Kendinizle ilgili bütün bu süreçleri yaşarken dünyada neler olup bittiğini de yakından takip etmelisiniz. Yabancı dil olarak mutlaka İngilizceyi  öğrenmelisiniz  ki 2. dil olarak Çince’yi tavsiye ederim. 
 • Şunu bilmelisiniz ki; gelecekte iyi bir kariyer sahibi olmak için illaki bir üniversite okumanız gerekmiyor. İyi bir üniversitede okuyamıyorsanız emin olun dışarıdan ücretli ve ücretsiz kaynaklardan  kaliteli eğitimler alabilirsiniz. Yeter ki; ne istediğinizi bilin ve hedeflerinize sahip çıkın.
 • Üniversite öncesi ve sınav süreci belirli baskılayıcı unsurlar içerdiği için kendiniz bu baskıyı ortadan kaldıracak çözümler üretebilirsiniz.

Çevresel ve toplumsal faktörlerin geleceğinizi olumsuz etkilememesi için çaba gösterin…

 • Çevrenizde sizi hedeflerinizden uzaklaştırmaya neden olabilecek kişisel veya toplumsal olaylar gelişebilir. Ancak bu durumlara karşı dirençli ve uyanık olmalısınız. özellikle umutsuzluğa kapılmanız için hiçbir neden olmadığını bilin. Her sorun mutlaka kendi içinde çözümünü de üretir. Soğukkanlı ve akıllı olarak bu çözümleri bulup yolunuza devam edin.

Size bu satırları yazan ben; 50 yaşındayım ve yaşamdaki en büyük başarım kendimi iyi tanımaktır. Yukarıda yazdıklarım konusunda zaman içerisinde herhangi bir tıkanıklık yaşarsanız size rehberlik yapabilmek adına [email protected] adresine yazarak benden danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

One thought on “Açık Lise Okumayı Nasıl Avantajlı Hale Getirebilirsiniz?

 1. Öncelikle başarmak insanın içerisinde olsun. Kişi, eğer ne istediğine ve ne sevdiğine karar verebilirse nerede veya hangi şartlar altında okursa okusun, başarılı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir